Obzeráte sa už nejakú dobu po dobrej elektrickej kolobežke? Stále váhate nad tým, aké parametre by mala spĺňať, aký model či farbu vybrať, aby ste boli maximálne spokojný? V tomto článku vám poradíme, ako vybrať ideálnu elektrokolobežku, ktorá splní všetky vaše očakávania.
Elektrická kolobežka vám ponúka rýchlu, lacnú a pomerne bezpečnú mobilitu prevažne v mestskom prostredí. Umožňuje vám cestovať až päť krát rýchlejšie v porovnaní s bežnou chôdzou, čo v konečnom dôsledku šetrí váš čas, peniaze a koniec koncov aj životné prostredie.
1. Jednoduché ovládanie a skladnosť
2. Akcelerácia a brzdná účinnosť
3. Pohon elektromotora a batéria
4. Dojazd a praktické nabíjanie
5. Rýchli presun a univerzálne použitie
6. Kolesá, riadenie a hmotnostný limit
7. Starostlivosť a bezpečnosť na prvom mieste
1. Jednoduché ovládanie a skladnosť
Ovládanie elektrokolobežky je jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne aj dieťa. Väčšina kolobežiek dokáže dosiahnuť rýchlosť až 25 km/hod., čo je už úctihodná rýchlosť v mestskom prostredí. Ovládanie je jednoduché, vždy sa treba odraziť prejsť niekoľko metrov a následne použiť ovládač rýchlosti v podobe jednoduchej páčky, ktorá sa často nachádza vedľa gripu. Páčka vám umožní regulovať rýchlosť elektromotora.
Čo sa týka skladnosti, tieto kolobežky sú výborne skladné, dajú sa zložiť a opätovne rozložiť za niekoľko sekúnd. To vám umožní kolobežku bez problémov skladovať v byte, kancelárií alebo kdekoľvek vás napadne.
2. Akcelerácia a brzdná účinnosť
Elektrické kolobežky v závislosti od modelu poskytujú výborné akceleráčné vlastnosti. Tým máme na mysli vynikajúci rozbeh. Za niekoľko sekúnd sa viete dostať až na maximálnu rýchlosť 25 km/hod. Táto rýchlosť je limitovaná zákonom pre tento typ vozidla a nie je možné ju prekračovať, nakoľko podpora akcelerácie je iba do 25 km/hod.
O dokonalú brzdnú účinnosť sa starajú vysokovýkonné kotúčové brzdy doplnené o rekuperačný systém elektromotora. S týmto premysleným systémom nebudete mať problém zabrzdiť ani v tom najprudšom kopci. Čerešničkou na torte sú aj najmodernejšie technológie prevzaté z aut v podobe E-ABS, pri ktorom dochádza k postupnému brzdeniu a zníženiu rizika pádu cez riadidlá kolobežky.
3. Pohon elektromotora a batéria
O pohon sa v tomto prípade postará výkonný elektromotor v rozsahu od 250W do 500W. Keďže hmotnosť takejto kolobežky je v priemere od 12 do 15 kg, tak batéria o výkone 250 - 320Wh je absolútne dostačujúca. Motory a batérie s vyšším výkonom sú vhodnejšie aj pre ťažších jazdcov alebo častejšiu jazdu do prudkého kopca, preto treba zvážiť všetky parametre a okolnosti, ešte pred kúpou elektrickej kolobežky.
4. Dojazd a praktické nabíjanie
Kapacita a výkon batérie je dôležitým aspektom, ktorý vplýva na maximálny dojazd elektrickej kolobežky. Dojazd závisí od stúpania, prevýšenia, terénu, štýlu jazdy a hmotnosti samotného jazdca. Dojazd môže byť 45 minút, ale aj niekoľko hodín, od 25 do 45 km v závislosti od kapacity batérie a výkonu elektromotora. Úroveň nabitia môžete sledovať na displeji elektrokolobežky. Väčšina kolobežiek disponuje praktickou mobilnou aplikáciou v ktorej môžete sledovať všetky hodnoty, napriklad aj stav batérie.
Nabíjanie kolobežky prebieha prostredníctvom jednoduchého adaptéra na pripojenie do štandardnej 230V elektrickej siete. Doba nabíjania sa pohybuje od 4 do 6 hodín v závislosti od kapacity batérie a miery jej opotrebenia.
5. Rýchli presun a univerzálne použitie
Mestská mobilita je pri elektrickej kolobežke na prvom mieste. Len tak sa dokážete presunúť s bodu A do bodu B rýchlo, pohodlne, lacno a navyše ekologicky. Dostanete sa všade tam kam potrebujete - do školy, na nákup, do kaviarne, na biznis stretnutie a všade tam, kam potrebujete rýchlo prekonať krátku vzdialenosť. Okrem toho poskytuje zábavu na dvoch kolesách a skvelý spôsob, ako môžete tráviť svoj voľný čas.
6. Kolesá, riadenie a hmotnostný limit
Ovládanie elektrickej kolobežky je jednoduché, stačí vám k tomu jedna ruka na “plyn” a druhá na brzdenie. Všetky kolobežky majú odolné plášte a kolesa o rozmeroch od 7,5” do 9”, v priemere však okolo 8,5”. Plášte sú odolné a priľnavé k asfaltovému povrchu aj za mokra. Samozrejme sú konštruované na dodatočne tlmenie nárazov a minimalizáciu energetických strát pri rozbehu kolobežky. Väčšina z nich je vybavená aj tlmiacimi prvkami, ktoré vám umožnia jazdu aj na nerovnom teréne.
Hmotnostný limit elektrických kolobežiek je od 100 do 120kg - v závislosti od značky a modelu. Túto maximálnu konštrukčnú hmotnosť by ste nemali presiahnuť, nakoľko môže dôjsť k zníženiu výkonu a rýchlejšiemu opotrebeniu elektromotora. V najhorších možných scenároch ja poškodeniu koliesok, ložísk či celého elektro-pohonu, čo vás môže vyjsť veľmi draho. Tak isto neignorujte rozmer kolobežky - šírku, dĺžku, výšku vzhľadom na vašu výšku postavy.
7. Starostlivosť a bezpečnosť na prvom mieste
Starostlivosť a funkčnosť kolobežky je vždy na prvom mieste. V prvom rade dbajte na správnu starostlivosť o batériu. Správnym nabíjaním a skladovaním dokážete oddialiť zníženie kapacity batérie a tým predĺžiť celkový dojazd. Nabíjate batériu pravidelne a neskladujte kolobežku pri vysokých alebo veľmi nízkych teplotách (napr. vonku na balkóne). Cez zimu, kedy nebudete jazdiť a nabíjať sa môže v prípade zlého skladovania znížiť kapacita batérie až o 15 %.
Rovnako sa starajte aj o čistotu kolies, rámu kolobežky, bŕzd a podobne. Viete tak predísť celkovému opotrebeniu kolobežky a to aj po vizuálnej stránke. Nezabúdajte na bezpečnostné prvky, ako je prilba a uvedomte si že nosenie je nevyhnutnosťou. Môžete používať aj prenosný zámok na zaistenie ochrany proti krádeži. Kolobežku si tiež môžete osadiť držiakom mobilného telefónu, prípadne osadiť odrazky, reflexné prvky a svetlá, ktoré sú počas nočnej jazdy veľmi dôležité. Väčšina modelov ich má svetla osadené priamo od výroby - sú súčasťou kolobežky.
Ak sa vám článok o tom, ako vybrať elektrickú kolobežku páčil, tak si prečítajte aj ďalšie podobné blogy:
- Ako vybrať správny horský elektrobicykel
- 8 najlepších motorov pre eletkrobicykle
- Porovnali sme elektrické a mechanické radenie na bicykli
- Ako vybrať ideálny paddleboard
Tím Najšport