Jazda na bicykli je skvelý spôsob, ako zostať fit, šetriť životné prostredie a vyhnúť sa dopravným zápcham. Bezpečnosť je pri bicyklovaní kľúčová, najmä ak sa pohybujete v rušnejšej mestskej premávke, ale dôležitá je aj mimo mesta. Napísali sme pre vás sedem tipov, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli a predísť nebezpečným situáciám.
Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom vhodného bicykla, elektrobicykla alebo cyklistického príslušenstva, neváhajte sa obrátiť na Najšport. Radi vám odborne poradíme online na e-shope alebo osobne v našich predajniach Najšport.
1. Noste cyklistickú prilbu
2. Vždy buďte viditeľní
3. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky
4. Pravidelne kontrolujte technický stav svojho bicykla
5. Naučte sa základné servisné opravy
6. Vopred si naplánujte svoju cyklistickú trasu a tréning
7. Buďte ostražití, predvídajte rôzne situácie a vyhnite sa mobilu
1. Noste cyklistickú prilbu
Cyklistická prilba je základným vybavením každého cyklistu. Prilba chráni vašu hlavu pri páde alebo dopravnej nehode, čím môže výrazne znížiť riziko vážnych poranení mozgu, najmä tých spôsobených nebezpečným rotačným pohybom. Jej nosenie je jedným z najdôležitejších krokov k zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu smrteľných nehôd na cestách. Štatistiky ukazujú, že nosenie prilby znižuje riziko vážnych poranení hlavy až o 85 %. No na Slovensku v jej nosení výrazne zaostávame, čo dokazuje aj štatistika dopravných nehôd cyklistov. Z celkového počtu 435 dopravných nehôd zavinených cyklistom je až 22 smrteľných. Pri nosení sa uistite, že prilba dobre sedí a je správne nastavená na veľkosť vašej hlavy. Musí spĺňať certifikáciu CE EN 1078, ktorá zaručuje, že bola testovaná a spĺňa bezpečnostné požiadavky.
2. Vždy buďte viditeľní
Používajte jasné oblečenie a reflexné prvky, najmä počas jazdy v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok, ako je napríklad dážď, šero a hmla. Predné a zadné svetlá na bicykli sú nevyhnutné. Vpredu by malo byť osadené biele svetlo vzadu červené. Reflexné pásky na rámoch, pedáloch, oblečení alebo kolesách zvýšia vašu viditeľnosť v premávke.
Vedeli ste, že je lepšie používať zadné svetlo bez blikania? Je to z toho dôvodu, že vodiči vedia lepšie určiť v akej vzdialenosti sa nachádzate pred nimi, ako keď používate blikajúce svetlo. Pri používaní svetla vás vie vodič motorového vozidla zaregistrovať už 200 metrov v závislosti od terénu a viditeľnosti. Pokiaľ plánujete zvýšiť vašu bezpečnosť na maximum, môžete začať používať špeciálny radar so zadným svetlom.
3. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky
Bicykel je vozidlo a preto je potrebné dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ktoré jasne definuje zákon. Jazdite na pravej strane cesty, zastavujte na červenú, používajte signály rukami pri odbočovaní vpravo alebo vľavo, rešpektujte chodcov na chodníku a na priechodoch. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte sluchadla s hlasnou hudbou a zbytočne sa nerozptyľujte. Veľmi častou chybou je aj nedanie prednosti jazde iným cyklistom a motorovým vozidlám - ide najmä o chybu, kedy cyklista vbehne na hlavnú cestu v domnení, že zaberá len minimum miesta na vozovke. Toto rozhodne nerobte, nakoľko môžete ohroziť nielen seba, ale aj ostatných ľudí. Aktuálne už platí zákon, ktorý hovorí že šoféri musia dodržiavať vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu aspoň 1,5 metra.
4. Pravidelne kontrolujte technický stav svojho bicykla
Pred každou jazdou skontrolujte technický stav vášho bicykla alebo elektrobicykla. Uistite sa, že brzdy fungujú správne, pneumatiky sú dostatočne nafúkané a reťaz je premazaná. Taktiež skontrolujte, či sú všetky skrutky pevne utiahnuté, prehadzovačky správne radia. Stále však platí, že najdôležitejšou súčasťou bicykla sú brzdy a ich správna účinnosť.
5. Naučte sa základné servisné opravy
Základné opravy, ako je výmena prepichnutej duše alebo nastavenie bŕzd, môžu byť veľmi užitočné, najmä ak sa nachádzate ďaleko od domova alebo servisu. Majte so sebou základnú sadu na opravu defektov vrátane náhradnej duše, príručnú mini pumpu a základné náradie na opravu bicykla.
6. Vopred si naplánujte svoju cyklistickú trasu a tréning
Svoje cyklovýjazdy si naplánujte vopred. Vyberte si trasy, ktoré sú menej frekventované a viac priateľské pre cyklistov. Nechoďte na bicykel počas dopravnej špičky. Použite cyklotrasy a cyklocesty, ak sú k dispozícii. Vyhnite sa nebezpečným úsekom ciest, kde môže byť vysoká premávka, hrozí riziko nehody alebo zlé podmienky pre bicyklovanie (napr. počasie, nepriaznivý povrch cesty a pod.).
7. Buďte ostražití, predvídajte rôzne situácie a vyhnite sa mobilu
Dávajte pozor na svoje okolie a predvídajte, čo sa môže stať. Sledujte správanie ostatných vodičov, chodcov a iných cyklistov. Buďte pripravení reagovať na nečakané situácie a majte vždy plán úniku. Používajte zvonček a signály rukami, aby ste informovali ostatných účastníkov premávky o svojich zámeroch. Ak sa chystáte odbočiť alebo zastaviť, urobte to jasne a včas. Očným kontaktom s vodičmi môžete potvrdiť, že vás videli.
Nepoužívajte mobilný telefón ani slúchadlá počas jazdy. Rozptýlenie môže viesť k nepozornosti a k vysokému zvýšenému riziku nehody. Sústreďte sa na cestu a svoje okolie. Kvalitné cyklistické príslušenstvo a komponenty, ako sú odolné plášte, dobre nastavené brzdy a pohodlné sedlo, môže výrazne prispieť k vašej bezpečnosti a komfortu. Investícia do kvalitných komponentov sa vyplatí najmä pri dlhších a náročnejších jazdách.
Dodržiavaním týchto tipov môžete výrazne zvýšiť svoju bezpečnosť na bicykli a užiť si jazdu bez obáv. Pamätajte, že bezpečnosť je vždy na prvom mieste, nech ste kdekoľvek. Šťastnú cestu!
Páčil sa vám článok? Prečítajte si aj podobne blogy:
- Vlastníte elektrobicykel alebo e-kolobežku? Toto potrebujete vedieť o novom PZP
- 8 krokov, ako sa stať rýchlejším cyklistom
- La Vuelta Espaňa 2024 - Program, etapy, tímy a jazdci
Tím Najšport