Vedeli ste, že voda je najdôležitejšou zložkou v prírode, od ktorej sa odvíja naše prežite? V extrémnych podmienkach vydrží ľudské telo iba tri dni bez pitnej vody. Dobrou správou je, že na celej planéte je dostatok zdrojov vody, no nie každá je vhodná na konzumáciu. Práve preto existuje niekoľko spôsobov, ako si upraviť vodu do požadovanej kvality. Každý turista, cestovateľ a dobrodruh by mal ovládať túto najzákladnejšiu zručnosť - ako čistiť a filtrovať vodu tak, aby bola bezpečná na pitie. Nikdy nemôžete vedieť, či to nebude otázka života a smrti.
V praxi existuje niekoľko overených spôsobov, ako filtrovať a čistiť vodu. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť 5 spôsobov, ako odfiltrovať špinavú vodu, odstrániť z nej baktérie, sedimenty a iné škodlivé látky, ktoré by vám mohli spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Pozrite si tiež naše príslušenstvo na turistiku, kde nájdete všetky potrebné veci na úpravu vody.
Prečo je potrebné mať čistú vodu?
Základné možnosti filtrovania
Ako efektívne vyčistiť vodu
Prenosné vodné filtre a filtrácia v prírode
Prečo je potrebné mať čistú vodu?
Čistá voda je základom našej existencie a preto by ste mali klásť dôraz na správne čistenie a filtráciu. V opačnom prípade si koledujete o zdravotné problémy, najmä bolestí brucha, krče, nadúvanie, hnačka, zvracanie, teplota a v tých najhorších možných scenároch aj smrť. Filtrácia zbaví vody nečistôt, ktorými sú napríklad hlina, usadeniny, sediment, špina a čiastočne redukuje škodlivé látky. Nie však v takom množstve, ako samotné čistenie vody, ktoré sa vykonáva chemicky, UV svetlom a pod. To zbaví vodu plesní, vírusov a baktérií. Používajú sa na to špeciálne upravené tablety s obsahom jódu, chlóru a striebra. Ani to však nedokáže odstrániť rôzne chemické zlúčeniny a pesticídy vo vode.
Základné možnosti filtrovania
Najjednoduchšie úrovne filtrácie v prírode možno dosiahnuť prúdom cez špeciálny filter, vrstvou papierových vreckoviek, na husto tkanou látkou, machom alebo čímkoľvek, čo odstráni viditeľné nečistoty vo vode. V nevyhnutných prípadoch môžete nechať filtrovať vodu tak, že ju necháte na niekoľko hodín postáť. Ťažšie častice sa tak usadia na dne nádoby.
Ak nepoužívate špeciálne fľaše na filtrovanie vody, tak môžete použiť napríklad starú plastovú fľašu, ktorej spodok odrežete nožom. K viečku fľaše natlačíte mach, do stredu je vhodné umiestniť uhlíky z vyhasnutého ohniska (musia byť vychladnuté), použiť môžete tiež kúsok vaty, prípadne kamene a štrk z tečúceho potoka a na vrch natlačíte zasa vrstvu machu. Následne spravíte dierky do veka a fľašu otočíte naruby. Do otvoru nalejete znečistenú vodu a niekoľko minút čakáte kým sa vám naplní pohár z prefiltrovanou vodou.
Ako efektívne vyčistiť vodu
Čistenie vody slúži na efektívne odstránenie všetkých neviditeľných baktérií, vírusov, choroboplodných zárodkov a iných škodlivých prvkov.
Vodu môžete prevariť
Jednou z najbežnejších metód je klasické prevarenie vody. Filtrovanú vodu tak môžete pohodlne piť, pokiaľ ju dostatočne prevaríte. Vodu stačí variť 1 - 10 minút. Tento interval by sa mal postarať o odstránenie mikroorganizmov, ktoré by vám za iných okolností spôsobilí zdravotné problémy. Treba však myslieť na to, že varom sa neodstránia napr. ťažké kovy, soli alebo rôzne chemické zlúčeniny. Ďalšou zaujímavou metódou je pasterizácia, kedy dôjde k absolútnej sterilizácií akéhokoľvek tekutého nápoja. Stačí vodu zahriať na 75 °C po dobu dvoch hodín, čo je však časovo náročnejšie, ako keď voda zovrie klasickým spôsobom.
Chemické prostriedky na čistenie vody
Použite dostupné a zdravotne odporúčané postupy na čistenie vody chemickými prostriedkami. Najbežnejšími prostriedkami je napríklad jód, chlór alebo striebro. Jódové tablety, prášok alebo tekutina na čistenie vody sú azda najdostupnejšou možnosťou, pričom stačí postupovať podľa informácií na príbalovom letáku (5 kvapiek/1 tableta 2% jódu na liter vody). Vodu odporúčame nechať odstáť aspoň hodinu a až potom piť. Pre tehotné ženy a osoby s problémami so štítnou žľazou sa odporúča použiť iné alternatívy. Jednou z nich je čistenie vody na báze chlórdioxidu vo forme tablet či prášku. Jedna tableta vyčistí približne liter vody, ktorú je potrebné pred konzumáciou nechať vyprchať, aby ste sa vyhli nežiadúcej chlórovej chuti.
V urgentných a nevyhnutných prípadoch, kedy nie sú dostupné žiadne iné bežné prostriedky na čistenie a závisí od toho vaše prežitie, možno použiť aj ďalšie postupy, napríklad bielidlo v rôznych pomeroch a chlórnan vápenatý, ktorý sa inak používa na čistenie bazénov.
Destilácia
Jednou z možností, pokiaľ nemáte po ruke sladkovodnú vodu, je aj destilácia. Môže sa využiť aj na destiláciu slanej morskej vody, v urgentných prípadoch dokonca vlastného moču, prípadne akejkoľvek tekutiny.
Prenosné vodné filtre a filtrácia v prírode
Ak sa nechcete v prírode trápiť s filtráciou a následným čistením vody, tak vám odporúčame si zadovážiť špeciálne vodné filtre, ktoré dnes dostanete kúpiť takmer v každom športovom obchode. Každý z nich je dostatočne skladný a praktický na to, aby vám pomohol v kritickej situácií. Ideálnou voľbou je špeciálne pero na pitie vody od značky LifeStraw, ktorá dokáže odfiltrovať až 1000 litrov vody bez použitia chlóru, jódu alebo iných prípravkov. Nemá však až taký silný prietok a môžete ho používať maximálne po dobu 5 rokov.
Na trhu sú dostupné aj rôzne príručné UV čističe vody, prenosné vodné filtre napr. PurifiCup alebo komplexný systém filtrácie od švajčiarskej značky Katadyn Water Filtration System.
Na záver si treba uvedomiť, že pri vyššie spomenutých metódach sa nedá zaručiť 100 % filtrácia a čistenie od ťažkých kovov, pesticídou, solí a ďalších chemikálií. Pred tým, ako sa vyberiete mimo civilizáciu, si dobre premyslite do akej značky pôjdete a produkty si najprv otestujte, aby ste zistili, čo vám bude najlepšie vyhovovať. V našej ponuke taktiež nájdete podobné produkty - Quell Bottle. Ak sa vám článok páčil, prečítajte si aj ďalšie podobné blogy:
- Ako vybrať výstroj na via ferratu
- Ako vybrať turistickú obuv
- Turistická výbava pre začiatočníkov
- 7 dôvodov prečo si vybrať kvalitné funkčné oblečenie
Tím Najšport