Lavínové vyhľadávače výpredaj

Zakúpte si špeciálny lavínový výhľadávač, ktorý zachraňuje životy skialpinistov, turistov a horolezcov pri páde lavíny vo vysokohorskom prostredí. Osobný e-shop poradca +421220924810. Radi vám poradíme v predajniach Najšport v BratislaveTrenčíne a na Kubínskej holi.

Lavínové vyhľadávače výpredaj

Lavínové vyhľadávače sa najčastejšie používajú pri aktivitách vo vysokohorskom prostredí počas zimnej sezóny, prípadne pri trvalej snehovej pokrývke, ktorá predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre pád lavíny. Hodia sa najme pri skialpinistických túrach, pri horolezectve alebo bežnej vysokohorskej zimnej turistike. V našej ponuke nájdete množstvo špičkových lavínových vyhľadávačov za super ceny. V ponuke máme legendárne značky ako Pieps, Ortovox a pod. S výberom vám poradíme alebo "čítajte ďalej" a dozviete sa viac o tom ako sa toto zariadenie používa, ako vybrať a obsluhovať.

Lavínový vyhľadávač

Vyberte si top výrobcov lavínových vyhľadávačov

  • Lavínové vyhľadávače Ortovox - Je spoľahlivý digitálny nástroj pre záchranu v lavínových situáciách. S dosahom viac ako 30 metrov, jednoduchým ovládaním a funkciami, je to skvelá voľba pre bezpečné horolezectvo a lyžovanie. Ortovox vyhľadávače sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a prinášajú istotu pri záchranných operáciách.
  • Lavínové vyhľadávače Black Diamond Black Diamond lavínový vyhľadávač je spoľahlivý digitálny nástroj pre záchranu v prípade lavíny. S jednoduchým ovládaním a funkciou označovania obetí lavíny, zaručuje bezpečnosť pri horolezectve a lyžovaní. Tento odolný vyhľadávač zvláda aj ťažké poveternostné podmienky a je nevyhnutným nástrojom pre záchranné operácie

Ako vybrať kvalitný a spoľahlivý lavínový vyhľadávač

Výber kvalitného a spoľahlivého lavínového vyhľadávača (používa sa pri páde lavíny na záchranu ľudí) je dôležitý pre bezpečnosť a účinnosť pri horských aktivitách. Tu sú niektoré kľúčové faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere lavínového vyhľadávača:

Digitálny alebo analógový

  • Digitálne lavínové vyhľadávače - sú v súčasnosti najbežnejšie a ponúkajú presnejšie vyhľadávanie. Odporúča sa investovať do digitálneho vyhľadávača.
  • Analógové vyhľadávače - môžu byť menej presné a ťažšie na použitie, pretože vyžadujú zručnosti v určovaní smeru a vzdialenosti.

Dosah a presnosť

  • Vyberte vyhľadávač s dostatočným dosahom a presnosťou. V ideálnom prípade by mal mať dosah viac ako 30 metrov, pretože lavíny môžu byť hlboké a málo presné vyhľadávače môžu komplikovať záchrannú operáciu.

Jednoduché ovládanie

  • Vyberajte vyhľadávače s jednoduchými a intuitívnymi ovládacími prvkami. V záchranných situáciách chcete mať istotu, že ich rýchlo a správne použijete.

Aktualizovaný softvér

  • Uistite sa, že váš vyhľadávač má aktuálny softvér. Softvér sa môže časom zlepšovať, čo zvyšuje jeho výkon a spoľahlivosť.

Funkcie pre zlepšenie vyhľadávania

  • Skontrolujte, či vyhľadávač obsahuje funkcie, ako je označovanie viacerí obetí a zvýrazňovanie najbližšej obeť. Tieto funkcie uľahčujú záchrannú operáciu.

Odolnosť voči poveternostným podmienkam

  • Vyberte vyhľadávač, ktorý je odolný voči dažďu, snehu a teplotným extrémom. Pri horách sa často vyskytujú nepriaznivé poveternostné podmienky.

Dostupnosť náhradných dielov a servisu

  • Skontrolujte, či máte možnosť získať náhradné diely a servis pre váš vyhľadávač. Je dôležité, aby bol váš vyhľadávač v dobrom stave a pripravený na použitie.
  • Nezabudnite, že aj ten najlepší vyhľadávač bude neúčinný, ak nebudete vedieť, ako ho správne používať. Absolvovanie lavínového kurzu a pravidelné cvičenia s vyhľadávačom sú nevyhnutné.

Recenzie a odporúčania

  • Skúste nájsť recenzie a odporúčania od skúsených horolezcov a lyžiarov. Ich skúsenosti môžu byť cenným zdrojom informácií.

Cena

  • Cena lavínových vyhľadávačov sa môže líšiť. Vyberte si taký, ktorý spĺňa vaše potreby a rozpočet.
  • Výber kvalitného lavínového vyhľadávača je dôležitým rozhodnutím pre bezpečné horolezectvo a lyžovanie mimo zjazdoviek. Vždy dávajte prednosť bezpečnosti a dobrej príprave pred výberom a používaním lavínového vyhľadávača

Ako funguje lavínový vyhľadávač

Všetky takéto vyhľadávače fungujú na princípe rádiového signálu (vysielača a prijímača) na rovnakej frekvencií 457 kHz. V praxi to znamená že celosvetovo sa vedia záchranári a pátracie skupiny pripojiť na rovnaký signál. Používajte ho vždy keď vstupujete alebo prechádzate lavínovým terénom. V prípade pádu lavíny a zasypania člena skupiny, jednoducho aktivujte lavínový vyhľadávač na mód "vyhľadávanie", čo znamená že zariadenie v tomto momente prestane vysielať a začne prijímať signál od ostatných (resp. najbližších) vyhľadávačov. Objate top značky ako Ortovox a Pieps.

Ako zachrániť obeť lavíny

Následne vysiela nízkoenergetické impulzy vo frekvencií 457 kHz, ktoré vás smerujú pomocou šípok na monitore k miestu zavalenia obete lavíny. To vám umožňuje pomerne rýchlu lokalizáciu miesta zasypania, čo skracuje nevyhnutý čas na záchranu zavaleného. Zariadenie k svojej funkčnosti potrebuje, aby batérie boli nabité, preto vyrážajte do hôr iba s nabitými batériami, prípadne si zadovážte náhradne. V súčasnosti poznáme aj pasívny systém záchrany zasypaného prostredníctvom medzinárodného systému RECCO, ktorý sa čoraz viac inštaluje do lyžiarskeho, snowboardového, turistického a skialpinistického oblečenia. Nezabudnite sa poobzerať tiež po ďalšej zaujímavej lavínovej výstroji.

Kam až siaha história týchto zariadení

V minulosti, ešte pred príchodom lavínových vyhľadávačov existovali tzv. lavínové šnúry. Môžete si ich predstaviť ako dlhé 20 - 30 metrové šnúrky, ktoré ťahal skialpinista pri lyžovaní za sebou. Táto prvotná technológia však nezažala až tak veľký úspech, pretože doba hľadania sa predlžovala a šnúrka často nezostala na povrchu lavíny - jednoducho neplatili tu fyzikálne zákony tak, ako si to výrobcovia predstavovali. V roku 1968 bol v leteckej laboratórií navrhnutý prvý lavínový vyhľadávač. O jeho zostrojenie sa postaral uznávaný inžinier John Lawton. Bohužiaľ do komerčného predaja sa dostal až v roku 1971 a niesol názov Skadi. Fungoval na fekvencií 2,275 kHz, ktorú zachytilo ľudské ucho. Fungoval na princípe prijímania signálu prostredníctvom slúchadiel a intenzity zvuku sa hľadalo miesto zasypania. V roku 1986 bola stanovená jednotná frekvencia 457 kHz, kde už bolo nutné prejsť na iné modernejšie analógové alternatívy.

V roku 1997 bol vyrobený prvý vyhľadávač s mikropocesorom a digitálnym prenosom signálu.  V roku 1998 bol vyrobený model Barryvox od firmy Mammut, ktorý sa postaral o revolúciu týchto zariadení. V roku 2013 prišiel na trh úplne nový model DSP od firmy Pieps s trojanténovým vyhľadávačom, ktorý vedel spracovať signál ešte efektívnejšie. Ďalej boli funkcie ešte rozvinutejšie - funkcia skenovania, identifikácia počtu zasypaných, okruh zasypaných a pod. Prečítajte si tiež článok - Ako postupovať pri zasypaní lavínou alebo 10 lavínových mýtov, o ktorých si myslíte, že sú pravdivé.

Lavínové vyhľadávače výpredaj

Filtrovať produkty